Ochrona zboża przed chorobami wskazane działania okresoweSkuteczne środki w zwalczaniu chorób zboża

Choroby zbóż są ogromnym kłopotem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Niektóre z nich, takie jak zaraza poprzez tiofanat metylowy w rzepaku i choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się bardziej zaawansowane symptomy, albowiem wyłącznie w ten sposób można mieć jakąkolwiek szansę ochronić potencjał plonu. Wykorzystanie zapobiegawczych rozwiązań wzmacniających trwałość zboża przez gospodarza w słusznym czasie może pomóc w zapobieganiu wielu zagwozdkom chorobowym.

Ochrona zboża przed chorobami - wskazane działania okresowe

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest nieraz znacznie bardziej fungicydy w pszenicy skuteczne oraz ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia lub innego zboża należałoby się zaciekawić już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej istotnych, które należałoby wdrożyć, by choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie stanowiły większego kłopotu.

Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• weryfikacja obecności azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Zwłaszcza właśnie sadzenie zboża w odpowiednim czasie jest istotne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem perfekcyjnych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego przyrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zbóż ozimych ma w samej rzeczy gigantyczne znaczenie.

Zbytnio wysokie ilości oraz wskaźniki żyzności azotu są w stanie sprawiać nazbyt grube, bujne drzewostany, jakie są w stanie mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon bardziej podatnym na choroby dolistne, bądź inne rodzaju fungicydy zbożowe. Jest to przede wszystkim prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są względnie wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o rozmaitych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty obsiania, zgnilizna twardzikowa i wybór produktów o większej wytrzymałości lub też tolerancji na nadrzędne szkodniki oraz choroby, takie jak fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni zbóż może wspomóc zminimalizować ryzyko poważnych strat. Pierwsza forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę dodatkową zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto także zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz to znacznie większą popularnością tebukonazol w pszenicy - przez wielu rolników ceniony jako wydajna forma asekuracji.

Najnowsze artykuły:

Top